حواله سوئیفت

صفر تا صد حواله سوئیفت

۱۶ شهریور, ۱۴۰۰
0 دیدگاه

حواله ارزی بانکی یکی دیگر از روش‌های پرداخت است که برای افرادی که قصد دارند پولی را به حساب شخص دیگری در کشورها‌ی مختلف واریز کنند، بسیار مناسب است. یکی از انواع این حواله‌ها، حواله سوئیفت می‌باشد که از رایج‌ترین روش‌های ارسال حواله به کشورهای مختلف می‌‌باشد. در ادامه در خصوص این موضوع و این که حواله سوئیفت چیست و کارمزد آن به چه صورت محاسبه می‌شود، توضیحات بیشتری را خواهیم گفت. پس همراه ما باشید.

حواله سوئیفت چیست؟

تاریخچه ورود ایران به سوئیفت

بررسی‌های اولیه برای عضویت بانک‌های ایرانی در سوئیفت در سال 1364 صورت پذیرفت. این بررسی‌ها توسط کارشناسان بانک مرکزی انجام شد اما با توجه به جنگ تحمیلی در آن زمان و اولویت‌های اساسی‌تر در آن زکان، این عضویت به تعویق افتاد. تا این که پس از پایان جنگ، بانک مرکزی مجددا برای عضویت در این شبکه اقدام کرد و هیأتی را مأمور هماهنگی با بانک‌های تجاری کرد.

پس از مدتی و با طی شدن دوره بررسی عضویت، بلاخره ایران در سال 1370 و پس از هماهنگی‌های لازم با انواع بانک‌های تجاری، ایران نیز وارد این شبکه شد و تقاضای عضویت آن پذیرفته شد. سپس از آذرماه 1371 بانک مرکزی به همراه 5 بانک دیگر به نام‌های بانک تجاری صادرات، ملی، تجارت، ملت و سپه کار خود را در این زمینه آغاز کردند.

حواله سوئیفت چیست

قطع ارتباط سوئیفت با ایران

حضور سوئیفت در بانک‌های ایرانی دائمی نبود و در سال 1390 با بالا گرفتن اختلاف نظرهای بین‌المللی پیرامون مسائل هسته‌ای کشور، سیستم سوییفت بانک مرکزی ایران در چارچوب تحریم‌های اروپایی قطع شد. با این محدودیت، خدمات سوییفت در تمامی بانک‌های مهم در ایران مسدود شد و بر این اساس هزینه‌های زیادی بر عملیات ارزی و بانکی کل سیستم بانکی ایران وارد شد.

با این اتفاقات ایران اولین کشوری بود که سوئیفت رسما ارتباط خود را با او قطع کرد و تا کنون هیچ کشوری جز ایران این موضوع را تجربه نکرده است. البته در ماه‌های اخیر زمزمه قطع ارتباط سوئیفت با روسیه نیز به گوش رسیده است. این موضوع به دلیل نزاع روسیه و اتحادیه اروپا بر سر شرق اوکراین است. ناگفته نماند که چندان نمی‌توان به این شایعات مطمئن بود و می‌بایست به دنبال خبر رسمی از این شبکه بود.

برای مشاهده قیمت حواله دلار کلیک کنید.

سوئیفت کد چیست؟

شاید درباره کد سوئیفت شنیده باشید. این کد 8 الی 11 بسیار اهمیت بالایی دارد و اگر نباشد خدمات لازم صورت نمی‌پذیرد. هر رقم از این کد معنی منحصر به فرد خود را دارد. به عبارتی در صورتی که کد 8 رقم داشته باشد بدین معنی است که شعبه بانک مقصد هنوز مشخص نشده است. از این عبارت می‌توان اینطور دریافت که کدهای 8 الی 11 در واقع کد شعبه را مشخص خواهند کرد. از آنجایی که خواندن این کد نیاز به دانش خاص دارد در ادامه شما را با برخی از این اعداد و ارقام آشنا خواهیم کرد:

 • قسمت اول کد 4 کاراکتری سوئیفت: در کد سوئیفت 4 کاراکتر اول نشان خواهد داد که بانک مقصد کجاست. همچنین توجه داشته باشید که کد شناسایی بانک‌ها به صورت حروف می‌باشد پس کاراکترهای اولی کد سوئیفت را قطعا حروف تشکیل می‌دهد.
 • قسمت دوم کد 2 کاراکتری: کد بعدی نشان‌دهنده کشور مقصد است. برای مثال TR برای کشور ترکیه می‌باشد. باید در نظر داشته باشید که این بخش را حروف انگلیسی تشکیل می‌دهد.
 • قسمت سوم کد 2 کاراکتری: قسمت سوم از کد سوئیفیت مشخص می‌کند که بانک مقصد در چه موقعیتی واقع شده است.
 • قسمت چهارم کد 3 کاراکتری: قسمت چهارم هر کد جزء بخش‌های اختیاری است و شما ملزم به وارد کردن آن نیستید. در واقع این کد، کد شعبه بانک مقصد را نشان می‌دهد.

مزایای حواله سوئیفت

 • قابلیت دسترسی به صورت جهانی 

یکی از مزایای فوق‌العاده سوئیفت برای کاربران در دسترس بودن آن هم به صورت جهانی است. در واقع شبکه سوئیفت به صورت 24 ساعته و بدون هیچ محدودیت زمانی، قابل دسترس است و کاربران نیاز به مراجعه به بانک مخصوص و یا موسسه خاص ندارند، بلکه دسترسی به آن در تمامی بانک‌ها و موسسات در تمام نقاط جهان امکان‌پذیر می‌باشد.

 • طراحی استاندارد

سوئیفت دارای برنامه ریزی‌های استاندارد و طراحی‌های منظم است که این امر موجب کاهش هزینه های عملیاتی و کاهش خطاهای احتمالی در ارائه خدمات آن می‌شود. به عبارتی سیستم سوئیفت به گونه‌ای طراحی شده است که در آن امکان رخ دادن هیچ گونه خطایی وجود ندارد. همچنین سوئیفت ادعا می‌کند که ۹۹.۹۹ درصد قابل اطمینان و تاکنون حتی یک پیام سوئیفتی در این شبکه مفقود نشده است.

 • سرعت بالا

سوئیفت دارای سرعت بالایی است و این سرعت زمانی خود را نمایان خواهد کرد که فرستنده و گیرنده پیام به صورت هم زمان در شبکه سوئیفت آنلاین باشند. در این صورت در کمتر از چند دقیقه خدمات خواسته شده انجام می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: اصطلاحات حواله ارزی

 • امنیت قوی 

یکی دیگر از مزایای بسیار مهم این سیستم داشتن امنیت بالا است. این ویژگی نیز برای کاربران اهمیت بالایی دارد. در واقع در سیستم سوئیفت تمامی نقل و انتقال‌های مالی در بستری امن انجام می‌شود و هیچ گونه ناامنی در آن وجود ندارد. این امنیت توسط خود موسسه نیز تضمین شده است و ادعاهای زیادی در خصوص آن شکل گرفته است.

 • هزینه مخابره پیام   

سیستم سوئیفت در مقایسه با سایر سیستم‌ها نرخ مخابره‌ای کمتری را به خود اختصاص داده است. این نرخ به صورت کاراکتری مورد محاسبه قرار می‌گیرد و هر چه تعداد پیام ارسالی استفاده کنندگان بیشتر شود، هزینه آن‌ها نیز ارزان‌تر خواهد شد.

حواله سوئیفت چیست

کارمزد ارسال حواله سوئیفت

حواله سوئیفت کارمزدهای متنوعی دارد و این موضوع به عوامل گوناگونی بستگی دارد. در واقع عواملی مانند مبداء حواله، مبلغ حواله، مقصد حواله، دوری و یا نزدیکی مبداء و مقصد، نحوه ارسال، واسطه‌ها، سرعت نقل و انتقال پول و…می‌توانند در تعیین نرخ کارمزد حواله ارزی تاثیر گذار باشند. البته توجه داشته باشید اگر بخواهید حواله شما در حالت بسیار سریع‌تری ارسال شود، مقدار کارمزد زیادتری باید بپردازید که این رقم افزوده چیزی معادل ۲۵ دلار است.

کارمزد بانک های واسطه

در توضیح عنوان قبلی از بانک‌های واسطه‌ای سخن گفتیم. شاید برای شما این سوال پیش آید که بانک‌های واسطه‌ای چه هستند و چرا در تعیین نرخ کارمزد تاثیر دارند. در توضیح ماهیت این بانک‌ها باید گفت، زمانی که حواله‌ای را ارسال می‌کنید، این حواله از بانک‌های واسطه‌ای عبور کرده تا به مقصد برسد. به عبارتی اگر شما یک حواله از آلمان به مالزی ارسال کنید ممکن است این پول از آلمان به چین رفته و سپس به مالزی برسد.

در این جا بانک چین نقش بانک واسطه‌ای را برعهده دارد و به همین دلیل مبلغی از پول اصلی به عنوان کارمزد کسر می‌کند. کارمزد بانک‌های واسطه‌ای معمولا بین ۵ الی ۵۰ دلار است و باتوجه به مبلغ و بانک‌های واسطه‌ای تعیین می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: انواع حواله بانکی

نحوه تعیین کارمزد بانک های واسط در حواله سوئیفت

همان‌طور که گفته شد کارمزد بانک‌های واسطه‌ای از پول اصلی کسر خواهد شد. این کارمزد معمولا بین ۵ الی ۵۰ دلار باتوجه به مبلغ و بانک واسطه تعیین می‌گردد. اما شما می‌توانید در هنگام ارسال حواله تعیین کنید که این کارمزد از اصل پول کسر شود و یا به صورت اشتراکی بین شما و گیرنده کم شود. از این‌رو سه گزینه کلی برای ارسال حواله سوئیفت وجود دارد:

 • OUR: انتخاب این گزینه به این منظور است که تمامی کارمزدهای بانک واسطه را خود می‌پردازید.
 • SHA: انتخاب این گزینه بدین منظور است که کارمزد بانک‌های واسطه بین شما و گیرنده حواله تقسیم می‌شود. به عبارتی با انتخاب این گزینه لازم است بخشی از کارمزد را شما نقدا در بانک بپردازید و بخشی از آن از را از اصل پول کم کنید.
 • BEN: اگر به هنگام ارسال حواله سوئیفت این گزینه را انتخاب کنید؛ تمامی کارمزد بانک‌های واسط از اصل پول کم می‌شود.

اطلاعات مورد نیاز برای انجام حواله ارزی

شما برای انجام حواله‌ سوئیفت خود از سوی سفیرپیمنت نیاز به ارائه اطلاعات خاصی دارید که در ادامه ذکر خواهیم کرد:

 • Account Name: این اطلاعات می‌تواند شامل نام صاحب حساب و نام و نام خانوادگی وی باشد و اگر حساب به نام شرکت است می‌تواند نام کامل شرکت ارائه شود.
 • Bank: نام بانک مقصد
 • Country: نام کشور مقصد
 • SWIFT: کد سوییفت
 • ACCOUNT / IBAN: شماره حساب یا شماره ای‌بن
 • amount: مبلغ درخواستی که می‌تواند به ارز دلار و یورو باشد.

پیشنهاد مطالعه: فرق برات با حواله ارزی

خدمات سفیرپیمنت در حوزه حواله

سفیرپیمنت یکی از مجموعه‌های تخصصی در زمینه پرداخت‌های ارزی می‌باشد که می‌تواند شما را در زمینه این پرداخت‌ها راهنمایی کند. همان‌طور که گفته شد حواله‌های ارزی و خصوصا حواله‌های سوئیفت از جمله روش‌های پرداخت پول و ارز هستند که گاها به دلیل تحریم‌ها امکان استفاده از آن به سهولت وجود ندارد. از این‌رو شما می‌توانید با استفاده از خدمات سفیرپیمنت در این حوزه و ارتباط با مشاوران این مجموعه به راحتی از حواله سوئیفت و سایر حواله‌های ارزی استفاده کنید.

نتیجه

همان‌طور که گفته شد، اگر قصد انتقال پول به سایر نقاط جهان را داشته باشید می‌توانید از روش پرداختی حوالجات استفاده کنید. حواله سوئیفت یکی از حواله‌های معتبر و با اطمینان در این زمینه است که با مزایا خوبی که همراه خود دارد توانسته است نظر کاربران را به سمت خود جلب کند. در این مقاله در خصوص آن که حواله سوئیفت چیست؟ و کارمزد آن به چه صورت است، اطلاعاتی را ارائه کرده‌ایم. امیدواریم استفاده از این مقاله نیاز شما را برا استفاده از حواله سوئیفت رفع کند.

سوالات متداول

۱- با استفاده از حواله سوییفت مبلغ چند روزه به دست گیرنده می‌رسد؟

همان‌طور که در متن مقاله گفته شد، سوئیفت حواله‌ای است که به نسبت دیگر حواله‌ها، ارسال سریعتری دارد اما در صورتی که هم گیرنده و هم فرستنده به صورت همزمان حساب فعالی داشته باشند. در غیر این صورت برای رسیدن مبلغ به دست گیرنده، زمانی مابین 24 ساعت الی 7 روز زمان نیاز است.

۲- سوییفت یا وسترن یونیون؟

وسترن یونیون سرعت فوق العاده بالایی در ارسال پول دارد از این‌رو معمولا برای ارسال سریع پول از وسترن یونیون استفاده می‌شود. اما با توجه به کارمزد بالاتر وسترن حواله‌ سوئیفت کاربرد بیشتری برای ارسال پول خصوصا پول‌هایی با حجم بالا استفاده می‌شود.

دیدگاه خودرا بنویسید;

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *